Перейти до основного вмісту

Урок. Громадянська освіта

Людина і держава


Мета: розкрити суть взаємовідносин особи і суспільства; пояснити особливості взаємовідносин особи і держави; розглянути права людини крізь призму відносин «людина — держава»; визначити роль держави та державних інституцій щодо захисту прав людини та прав дитини.

Хід уроку
1. Що таке держава?
2. Які ознаки та функції має держава?
3. Що означає поняття «особа»?
4. Що таке суспільство?
5. Як пов’язані між собою особа та держава?

***

Відносини держави та фізичної особи зазвичай ґрунтуються на взаємних правах, обов’язках та відповідальності, які конкретизуються в конституції та інших нормативно-правових актах. При цьому слід звернути увагу на те, що в сучасному світі діють міжнародні стандарти в галузі прав людини і держави зобов’язані встановити у своєму внутрішньому законодавстві такий правовий статус людини і громадянина, що відповідає цим стандартам.

***

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. На вашу думку, хто така людина?
2. Які поняття містить це слово?

Усі ці поняття в повсякденному вжитку звучать як рівнозначні, але в юридичній мові за цими термінами закріплено різні значення.

1. Чи можна уже в момент народження визначити, що дитина, яка народилась, — людська істота? За якими ознаками?
2. Пригадайте з курсу біології, як латиною називається людська істота.
3. Як називали найдавніших людей, що виокремилися з тваринного світу?
4. Які зміни відбуваються в дитині під час її зростання, які нові риси, вміння в неї з’являються?
5. Чи можливі ці зміни без людського оточення, поза суспільством?

***

Практична робота
Опрацюйте розділ ІІ Конституції України «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина» і виконайте завдання.
1. Заповніть таблицю «Права і свободи громадян України».

Особисті (громадянські права
Політичні права
Соціально-економічні права
Культурні права
Право
Передбачено у статті конституції
Право
Передбачено у статті конституції
Право
Передбачено у статті конституції
Право
Передбачено у статті конституції


2. Які базові принципи покладені в основу конституційних прав в Україні за ст. 21-22 Конституції України?

3. Порівняйте права і свободи, записані в Конституції України із зафіксованими в Загальній Декларації прав людини та Європейській Конвенції прав людини.

4. Поясніть, що означає кожен з обов’язків, передбачений ст. 65-68 Конституції України.

Висновок. Відносини людина — держава закріплюються нормативно, у конституціях, законах та інших нормативно-правових актах, що видає держава.

***

Кожен з нас так чи інакше пов’язаний з державою, у якій проживає або народився. Правовий зв’язок громадянина з державою називається громадянством, а особа, що має такий зв’язок з державою, є її громадянином. Ми з вами є громадянами України. У кожного громадянина держави є правовий статус, тобто сукупність прав та обов’язків.

1. Чи всі люди, що проживають на території України, є її громадянами?

2. Які документи засвідчують громадянство людини?

3. Із якого часу ви є громадянами України?

Громадянство — це правова приналежність людини до певної держави, у зв’язку з чим на неї поширюється суверенітет цієї держави і вона користується захистом своїх прав і законних інтересів, як безпосередньо на території своєї держави, так і за її межами.


Робота з документом
· Опрацюйте документи і визначіть, якою мірою Конституція України відповідає принципам міжнародних документів з прав людини.

Стаття 55 Статуту Організації Об'єднаних Націй:
1) підвищення рівня життя, повній зайнятості населення і умовам економічного і соціального прогресу і розвитку та т. п.;
2) загальна повага і дотримання прав людини і основних свобод».

Стаття 2 Загальної декларації прав людини 1948 року
Закріплено принцип рівності і недискримінації людини незалежно від раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних переконань, національного чи соціального походження, майнового стану або міжнародного статусу країни або території, до якої людина належить.
Стаття 29 Загальної декларації прав людини
«Під час здійснення своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки тих обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечити належне визнання і повагу прав і свобод інших та забезпечити справедливі вимоги моралі, суспільного порядку та загального добробуту в демократичному суспільстві».

Стаття 2 Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права
Зобов’язала кожну державу вжити в максимальних межах наявних ресурсів заходів для того, щоб забезпечити поступове повне здійснення зазначених у цьому Пакті прав людини. «Кожна держава... зобов’язується поважати і забезпечувати всім особам, що перебувають у межах її території та під її юрисдикцією, права, визначені в цьому Пакті».

Конституція України повністю відповідає вищевказаним положенням міжнародно-правових актів. В її «Загальних засадах» уведені важливі положення:
• головним обов’язком держави є утвердження й забезпечення прав і свобод людини;
• правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Власне розділ «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина» є другим в Конституції і розміщений перед розділами про органи державної влади, що підкреслює його важливість та нове співвідношення між державою і людиною. При цьому, конституційно закріплюється положення про те, що:
• людина визнається найвищою соціальною цінністю;
• права і свободи людини мають визначати зміст і спрямованість діяльності держави;
• держава відповідає перед людиною за свою діяльність;
• комплекс закріплених в Конституції України прав, свобод і обов’язків являє собою певну систему, складовими якої є природні (особисті), політичні, економічні, соціальні, культурні, екологічні та інші права людини і громадянина, які визначають їхній правовий статус у державі.



ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Напишіть твір за темою «Чому Україну називають європейською державою?».
2. Підготувати презентацію «Роль держави та державних інституцій у справі захисту прав людини і дитини».
3. Підручник с. 39-42

Популярні дописи з цього блогу

Урок №31. Громадянська освіта. (група 21)

Школа - простір демократії План уроку:  1. Шкільна громада.  2. Взаємодія учнів, учителів, батьків, шкільної адміністрації в організації шкільного життя.  3. Врядування та управління школою.  4. Шкільне самоврядування (учнівське, вчительське, батьківське). 5. Принципи та цінності учнівського самоврядування.  6. Моделі учнівського самоврядування.  7. Школа і місцева громада. Наведіть приклади форм безпосередньої участі громадян у місцевому самоврядуванні.  Назвіть відомі вам органи учнівського самоврядування в школі. Чим вони займаються? Вивчення нового матеріалу Шкільна громада  – група учасників освітнього процесу, об’єднаних спільністю інтересів, що ставить перед собою певні спільні завдання, новий тип відносин, характерною рисою якого є взаємодія всіх його учасників заради досягнення спільної мети. Громадське самоврядування в закладах освіті  – це право учасників освітнього процесу колек...

Практичне заняття. Громадянська освіта. (група 21)

Практична робота "Створюємо шкільні правила разом" Шановні учні, ! Пропоную вам взяти участь у створенні Кодексу поведінки в нашому навчальному закладі. Запропонуйте свої правила  поведінки учнів під час уроків, перерв, заходів та на території школи  та варіанти покарань за їх порушення. 

Громадянська освіта.

Забезпечення народовладдя у демократичній державі Мета :    ознайомити учнів з поняттям народовладдя,    інститутів демократії, демократичних процедур, прямої та представницької демократії, опозиції, «більшості» та «меншості», розвивати вміння   за допомогою інститутів демократії та демократичних процедур. Актуалізація опорних знань. Демократія це?  Ознаки демократичного режиму.  Наведіть приклад безпосередньої демократії. Наведіть приклад представницької  демократії. Мотивація навчальної діяльності Вибори старости, що тут не так? - Головуючий на загальних зборах громади запропонував односельцям вибрати старосту громади і сказав, що це повинен бути громадянин N. (назвав ім’я свого приятеля). - Вибори старости громади відбулися через жеребкування. Старостою випадково став чоловік, який витягнув картку із позначкою «староста». - На виборах старости жінки мали по одному голосу, а чоловіки по два,...