Перейти до основного вмісту

Громадянська освіта.


МЕХАНІЗМИ ЗАХИСТУ ПРАВ ЛЮДИНИ І ПРАВ ДИТИНИ


Мета: вміти добирати з різних джерел додаткову інформацію щодо функціонування міжнародних та європейських механізмів захисту прав людини; зрозуміти важливість існування механізмів захисту прав людини та цінність ініціативи кожної особи у цій сфері; знати, що таке порушення прав людини; знати національні та міжнародні механізми захисту прав людини; оцінити перспективи й основні загрози розвитку прав людини в майбутньому.


Хід уроку

Проаналізуйте правові ситуації

• Анатолія Г. незаконно (як він вважає) звільнили з роботи;

• злочинці обікрали квартиру ваших знайомих, але злочинців ніхто не розшукує;

• у лікарні Борису П. не надали вчасно необхідну допомогу, тому довелося ампутувати ногу;

• на міських виборах Петра Б. примусили зняти свою кандидатуру на посаду мера;

• редактор газети «Гривня» відмовився опублікувати вашу статтю про погіршення екологічної ситуації в місті, мотивуючи це небажанням погіршувати відносини з владою.

1. Що об’єднує ці ситуації?

2. Куди б ви порадили звернутися цим людям для захисту своїх прав?

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розгляньте запропоновані ситуації, які трапляються з нашими громадянами в країнах Європи. З’ясуйте, куди потерпілі можуть звернутись для захисту своїх прав.


Ситуація 1. Громадянин К. перебуває в одній з європейських країн у туристичній мандрівці. Під час екскурсії він заблукав у старовинному парку. Коли дістався місця стоянки екскурсійного автобусу, то зрозумів, що його відсутність не помітили — автобус продовжив мандрівку без нього.

Ситуація 2. Бізнесмен Г. перебуває в діловій поїздці за кордоном. Під час розрахунку за бензин на заправочній станції його звинуватили у використанні фальшивих грошей і доправили до поліцейської дільниці.

Ситуація 3. Студент М. за програмою молодіжних обмінів перебуває в одній з європейських країн. На дискотеці до нього підійшли двоє і запропонували йому стати посередником у розповсюдженні наркотиків, погрожуючи розправою в разі незгоди.

Ситуація 4. Заробітчанин Ч. отримав травму на підприємстві, де працює. Власник негайно його розрахував і взяв на роботу іншого. Ч. не має достатньо грошей ні для лікування, ні для того, щоб повернутися додому.

Ситуація 5. Громадянина Д. під час поїздки у швидкісному потягу було пограбовано: зникли гроші і документи. Що робити?

Висновок. Питання захисту прав людини вирішують зазвичай на національному рівні правоохоронні органи та відповідні органи влади, особи, які перебувають за кордоном, можуть звертатися також до консульства своєї країни.


Веб-квест:

1. Які органи в державі стоять на охороні правопорядку?

2. Що спільного в їхній діяльності?

3. У чому полягає специфіка їхньої діяльності?

4. Кінцевий результат: створення колективної презентації «Правоохоронні органи».


Питання:

1. Як можна захистити свої права в Україні?

2. Якою є роль неурядових правозахисних організацій у захисті прав людини?

Висновок. Правоохоронні органи — система державних правоохоронних та уповноважених державою громадських формувань, що діють на основі та відповідно до закону й основною функцією яких є забезпечення законності та правопорядку, боротьба зі злочинністю та іншими правопорушеннями.

ПІДСУМКИ УРОКУ

Бліцопитування

1. Чи може Президент України розробляти і видавати закони України? 

2. Як називається перехід прав і обов’язків від одного суб’єкта конституційного права до іншого?

3. Як називається правовий зв’язок особи з державою, що зумовлює взаємні права та обов’язки? 

4. Який орган здійснює правосуддя в Україні?

5. Яким є конституційний склад Верховної Ради України? 

6. Скільки областей у складі України?

7. Скільки розділів має Конституція України? 

8. Уповноважений Верховної ради України із захисту прав людини. 

9. Який представницький орган видає закони? 

10. Яка посадова особа підтримує державне обвинувачення в суді? 

11. Яку структуру називають урядом України? 

12. Як називається влада народу? 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Відшукати в засобах масової інформації повідомлення про діяльність Європейського суду з прав людини. Опитати родичів і знайомих, що вони знають про діяльність Євросуду, поділіться з ними здобутими знаннями.

2. Підготувати міні-есе за темою «Правосуддя в майбутньому. Моя власна точка зору».

3. Підручник с. 51-56

Популярні дописи з цього блогу

Урок №31. Громадянська освіта. (група 21)

Школа - простір демократії План уроку:  1. Шкільна громада.  2. Взаємодія учнів, учителів, батьків, шкільної адміністрації в організації шкільного життя.  3. Врядування та управління школою.  4. Шкільне самоврядування (учнівське, вчительське, батьківське). 5. Принципи та цінності учнівського самоврядування.  6. Моделі учнівського самоврядування.  7. Школа і місцева громада. Наведіть приклади форм безпосередньої участі громадян у місцевому самоврядуванні.  Назвіть відомі вам органи учнівського самоврядування в школі. Чим вони займаються? Вивчення нового матеріалу Шкільна громада  – група учасників освітнього процесу, об’єднаних спільністю інтересів, що ставить перед собою певні спільні завдання, новий тип відносин, характерною рисою якого є взаємодія всіх його учасників заради досягнення спільної мети. Громадське самоврядування в закладах освіті  – це право учасників освітнього процесу колек...

Практичне заняття. Громадянська освіта. (група 21)

Практична робота "Створюємо шкільні правила разом" Шановні учні, ! Пропоную вам взяти участь у створенні Кодексу поведінки в нашому навчальному закладі. Запропонуйте свої правила  поведінки учнів під час уроків, перерв, заходів та на території школи  та варіанти покарань за їх порушення. 

Громадянська освіта.

Забезпечення народовладдя у демократичній державі Мета :    ознайомити учнів з поняттям народовладдя,    інститутів демократії, демократичних процедур, прямої та представницької демократії, опозиції, «більшості» та «меншості», розвивати вміння   за допомогою інститутів демократії та демократичних процедур. Актуалізація опорних знань. Демократія це?  Ознаки демократичного режиму.  Наведіть приклад безпосередньої демократії. Наведіть приклад представницької  демократії. Мотивація навчальної діяльності Вибори старости, що тут не так? - Головуючий на загальних зборах громади запропонував односельцям вибрати старосту громади і сказав, що це повинен бути громадянин N. (назвав ім’я свого приятеля). - Вибори старости громади відбулися через жеребкування. Старостою випадково став чоловік, який витягнув картку із позначкою «староста». - На виборах старости жінки мали по одному голосу, а чоловіки по два,...