Перейти до основного вмісту

Громадянська освіта.



ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО

Мета: пояснити як співвідносяться і взаємодіють між собою громадянське суспільство і правова держава; зрозуміти важливість пріоритету інститутів громадянського суспільства у державі.

ХІД УРОКУ:


Актуалізація опорних знань 
Зіставте поняття «політична партія» та «громадянська організація», порівнюючи їх значення для демократії. 

Мотивація навчальної діяльності 
Який зв'язок існує між участю людей у громадському житті та рівнем розвитку країни?
Чому держава, мешканці якої активні у громадському житті, розвивається краще?

Вивчення нового матеріалу
Громадянське суспільство – це саморегульоване суспільство вільних, рівних, економічно незалежних людей, які вступають у недержавні організації та об’єднання з метою захисту своїх законних інтересів і досягнення своїх цілей. Влада в такому суспільстві будується не на силі, а на авторитеті, а держава виконує регуляторну функцію.
Інститути (складові частини) громадянського суспільства:
-   громадські організації;
-   професійні та творчі спілки;
-   організації роботодавців;
-   благодійні і релігійні організації; - органи самореалізації населення;
-   недержавні засоби масової інформації;
-   інші некомерційні товариства й установи, легалізовані відповідно до законодавства.
Ознаки громадянського суспільства:
-   визнання людини, її прав і свобод найвищою суспільною цінністю;
-   державне регулювання, на основі законів і за допомогою спеціальних органів, відносин між людьми, захист їхніх прав;
-   високий рівень правосвідомості та відповідальності громадян і повага до законних прав інших людей;
-   право власності людей на знаряддя і результати своєї праці, поєднане з певним рівнем заможності, для досягнення незалежності;
-   існування різноманітних добровільних громадських організацій і рухів, самоорганізація і згуртування;
-   взаємодія громадських об’єднань для задоволення матеріальних і духовних потреб та інтересів людини, що відбувається без прямого втручання держави; - багатоманітність (плюралізм) у всіх сферах суспільного життя (економічній, політичній, культурній);
-   незалежні медіа, які обслуговують громадські потреби та інтереси, формулюють і оприлюднюють громадську думку.
Функції громадянського суспільства:
-   самоорганізація людей та самостійна реалізація власних інтересів (значну частину суспільно важливих питань громадські спілки та об’єднання розв’язують самостійно або на рівні місцевого самоврядування; тим самим вони полегшують виконання державою її функцій, бо зменшують «тягар проблем», які їй доводиться розв’язувати);
-   забезпечення     непорушності      особистих   прав громадян;   сприяння підвищенню самооцінки громадян, упевненості у своїх силах; забезпечення підтримки у можливому протистоянні громадянина з державою;
-   систематизація, впорядкування, надання урегульованості протестам і вимогам людей, які в іншому випадку могли б мати руйнівний характер, і в такий спосіб створення сприятливих умов для функціонування
демократичної влади;
-   інститути громадянського суспільства дають кожній групі шанс «бути почутою на вершині владної піраміди».
Основні риси особистості як основи громадянського суспільства:
-   розумність і здатність критично мислити;
-   ініціативність;
-   індивідуальна автономія як щодо соціуму,так і держави;
-   уміння формувати й обстоювати власну позицію; - змога передбачати результати своїх вчинків; - відповідальність за свої діяння.
Правова держава – це суверенна політико-територіальна організація влади, яка існує і функціонує в громадянському демократичному суспільстві, в якій панують норми права, забезпечуються права і свободи людини, влада підпорядковується волі народу (законним інтересам людини і громадянина, окремих груп людей та громадянського суспільства в цілому).
Ознаки правової держави:
-   суверенітет народу, який є джерелом влади;
-   верховенство права;
-   рівність усіх громадян перед законом;
-   однакова і взаємна відповідальність держави та особи перед законом;
-   визнання прав людини вищою соціальною цінністю;
-   поділ влади на законодавчу, виконавчу і судову;
-   високі правова культура та правосвідомість громадян;
-   наявність ефективної правоохоронної системи. 

Рефлексія 
Поясніть, чому особиста відповідальність є важливою рисою кожного члена громадянського суспільства.

Домашнє завдання:
Використовуючи матеріал підручника на с. 102-106 дати відповідь на запитання: Які проблеми стоять на шляху розвитку громадянського суспільства в Україні? Складіть перелік.


Популярні дописи з цього блогу

Урок №31. Громадянська освіта. (група 21)

Школа - простір демократії План уроку:  1. Шкільна громада.  2. Взаємодія учнів, учителів, батьків, шкільної адміністрації в організації шкільного життя.  3. Врядування та управління школою.  4. Шкільне самоврядування (учнівське, вчительське, батьківське). 5. Принципи та цінності учнівського самоврядування.  6. Моделі учнівського самоврядування.  7. Школа і місцева громада. Наведіть приклади форм безпосередньої участі громадян у місцевому самоврядуванні.  Назвіть відомі вам органи учнівського самоврядування в школі. Чим вони займаються? Вивчення нового матеріалу Шкільна громада  – група учасників освітнього процесу, об’єднаних спільністю інтересів, що ставить перед собою певні спільні завдання, новий тип відносин, характерною рисою якого є взаємодія всіх його учасників заради досягнення спільної мети. Громадське самоврядування в закладах освіті  – це право учасників освітнього процесу колек...

Практичне заняття. Громадянська освіта. (група 21)

Практична робота "Створюємо шкільні правила разом" Шановні учні, ! Пропоную вам взяти участь у створенні Кодексу поведінки в нашому навчальному закладі. Запропонуйте свої правила  поведінки учнів під час уроків, перерв, заходів та на території школи  та варіанти покарань за їх порушення. 

Громадянська освіта.

Забезпечення народовладдя у демократичній державі Мета :    ознайомити учнів з поняттям народовладдя,    інститутів демократії, демократичних процедур, прямої та представницької демократії, опозиції, «більшості» та «меншості», розвивати вміння   за допомогою інститутів демократії та демократичних процедур. Актуалізація опорних знань. Демократія це?  Ознаки демократичного режиму.  Наведіть приклад безпосередньої демократії. Наведіть приклад представницької  демократії. Мотивація навчальної діяльності Вибори старости, що тут не так? - Головуючий на загальних зборах громади запропонував односельцям вибрати старосту громади і сказав, що це повинен бути громадянин N. (назвав ім’я свого приятеля). - Вибори старости громади відбулися через жеребкування. Старостою випадково став чоловік, який витягнув картку із позначкою «староста». - На виборах старости жінки мали по одному голосу, а чоловіки по два,...